archiv2018
casopis
nasaskola
pedagogovia
zaujmove
fotogaleria
videokronika
zverejnovanie prazdniny jedalen kontakt v
fotogaleria videokronika uvod

Nechajte nám odkaz

dokumenty

Žiacka knižka

casopis

Vyšli nové

Aktivity v školskom roku 2015/2016

Školský rok 2015/2016

sa začal

Druhý september je pre žiakov dňom zmiešaných pocitov. Neradi sa lúčia s časom plného voľna a príjemných zážitkov, no tešia sa, že sa opäť stretnú so svojimi kamarátmi spolužiakmi a obľúbenými pedagógmi. Veď škola to nie sú len povinnosti, ale aj príležitosti pre pekné vzťahy a nezabudnuteľné spomienky. Pre nových prváčikov je to zatiaľ neznáme prostredie, v ktorom si svoje miesto ešte len hľadajú. Privykať na veľké zmeny nebýva jednoduché, ale prváci to isto ľahko zvládnu.Hneď druhý deň dostali šlabikáre, takže ich cesta k vzdelávaniu sa môže začať. V tomto školskom roku sme otvorili štyri prvácke triedy. Prvákom, ale aj ich starším spoluškolákom držíme palce.

Pozrite si video

Jeseň nám opäť zaspievala svoju farebnú pieseň. Z pokrivených notových čiar konárov sa v tempe adagia odlepujú noty bezvládneho lístia. Tichú hudbu hrajú listy na chodníku, vietor pri lesíku aj kvapky dažďa na dáždniku. Jesennú pieseň je nielen vidieť a počuť, ale tiež vonia zrelými jablkami a sladko chutí hroznovými bobuľami. Do ovocia a zeleniny primiešala vitamíny. Nech sú naše telá silné, keď príde nevľúdny čas zimy...

Ctíme si prírodu, sme jej súčasťou a jeseň je obdobím, ktoré si skutočne zaslúži pozornosť. Žiaci našej školy pripravili rôzne aktivity zamerané na oslavu jesene, jesenných plodov, Deň jablka a zdravej výživy. Viac napovedia fotografie z jednotlivých aktivít...


Na jesennú nôtu

Halloween

Strach nepatrí medzi príjemné pocity. Výnimkou je celkom zvláštny sviatok, kedy sa na strach a strašenie tešíme. Dokonca sa sami obliekame do kostýmov strašidiel a príšer. Aj v tomto roku sme sa zapojili do halloweenskeho sprievodu našim mestom. Štvrtáčky dokonca nacvičili tanec duchov a zombíkov. Ak sa nebojíte, môžete si pozrieť fotografie a video…..


Anglický tábor

Naša škola nie je ani cez prázdniny úplne zavretá. V júli od 13.7. do 17.7. sa v nej hovorilo po anglicky. Tak ako po minulé roky, aj v tomto sa v našej škole organizoval letný anglický tábor pre deti a mládež, ktoré sa radi zdokonaľujú v angličtine. Lektori z Ameriky pracujú so žiakmi pútavou aj hravou formou. Napriek tomu, že účastníci tábora boli vo veku od 6 do 21 rokov, nik sa nenudil. Účastníci boli rozdelení do skupín, v ktorých činnosť bola prispôsobená veku. Hlavným organizátorom tábora je pán Ing. Pavol Šimko. So svojim 21 členným tímom pripravujú podobné tábory aj v iných slovenských mestách. Spolupracujú s rôznymi organizáciami a podľa slov zúčastnených, sú anglické jazykové tábory prínosom. Viac si môžete pozrieť vo videokronike.  


Leto je dávno za nami a my sa už naplno venujeme školským povinnostiam. Tak, ako sa menia ročné obdobia, tak aj žiaci musia vymeniť turistické batohy za školské tašky.

Anketa:

Ako sa v škole páči našim prvákom?

Tí starší si už na takéto zmeny zvykli, no pre najmladších - prvákov je škola a školská taška niečím úplne novým. Redaktorky z našej školy navštívili prvákov s kamerou a mikrofónom, aby sa ich spýtali, ako sa im v škole darí. Ich odpovede si môžete pozrieť a vypočuť vo videokronike.Jeseň v ŠKD

V piatok 16. októbra oslávili deti z ŠKD so svojimi vychovávateľkami končiace sa jesenné obdobie. Jednotlivé oddelenia prezentovali svoje výtvarné práce a nechýbalo ani halloweenské divadielko. Deti sa mohli občerstviť čerstvými jesennými plodmi, ktoré tešili oči aj jazyky. Na poriadnej oslave musí byť aj tancovačka. Tancovalo sa vo vestibule školy. Ako vstupenka slúžil cukrík, ktorý dostalo každé dieťa. Všetci sa príjemne zabavili, poniektorým sa nechcelo ísť ani domov....


Pozrite si viac

fotografií

Pasovanie do Cechu školáka

Vo štvrtok 19. novembra sa uskutočnilo pasovanie prvákov do Cechu školáka. Začalo sa slávnostným zápisom na Mestskom úrade vo Veľkom Krtíši, kde sa prvákom prihovoril primátor mesta Ing. Dalibor Surkoš. Po zápise sa žiaci v sprievode triednych učiteliek a deviatakov oblečených v rozprávkových kostýmoch vrátili do školy. Tu sa zaviazali prváckym sľubom, že budú slušnými a svedomitými žiakmi školy a členmi Cechu školáka. Kráľ a kráľovná ich pasovali s potešením, že sa školské spoločenstvo opäť rozrástlo. Po slávnostnom procese nasledovalo zábavné súťaženie a plnenie disciplín, ktoré si pre prvákov vymysleli deviataci. Nechýbalo ani občerstvenie a záverečná tancovačka. Krátke video a fotografie z podujatia nájdete na našej stránke.


V závere starého kalendárneho roka zorganizovala naša škola vianočné trhy. Školská jedáleň sa zaplnila trhovníkmi a tovarom, ktorý prezrádzal, že Vianoce sú už tesne za dverami. Predávali sa prevažne výrobky, ktoré vyrobili žiaci sami alebo s pomocou pedagógov, svojich rodičov, či starých rodičov. Svietniky, anjelikovia a vianočné ozdoby potešili oči, koláče, oblátky a sladké pečivo zas provokovali chuťové poháriky. Kto mal chuť, mohol ochutnať, prípadne zapiť vianočným čajom. Na školskom trhu vládla vianočná nálada a všetci sa tešili na prázdniny. Video z tejto aktivity už pre vás zrejme nebude aktuálne, ale ako malá spomienka na predvianočný čas zato stojí.


Vianočné trhy

Absolvovali sme

lyžiarsky výcvik


Lyžiarsky výcvik sa uskutočnil od 7. do 12. marca 2016. Miestom výcviku bolo lyžiarske stredisko Krpáčovo. Súčasť kurzu tvorili základné disciplíny, ktoré by mal každý lyžiar ovládať – obraty na lyžiach k spádnici, brzdenie v kĺzavom prívrate, zjazd po spádnici, šikmý zjazd, prechod terénnych nerovností, oblúky na svahu, slalom pomedzi bránky... Príjemným spestrením bola turistická prechádzka a nočné lyžovanie v maskách.  Ani v čase večerného voľna nemala nuda šancu. Organizovali sa rôzne poučné aj zábavné aktivity, napríklad prednášky o ochrane prírody, nebezpečenstvách, ktoré číhajú na horách alebo prvá pomoc pri úrazoch počas zimných športov. Žiaci si zaspievali na karaoke párty a zatancovali na diskotéke. Na záver výcviku sa konali lyžiarske preteky. Tak, ako to v športe býva, nebolo dôležité vyhrať. Cieľom tohto podujatia bolo naučiť sa a zdokonaliť v lyžovaní. Zo 78 siedmakov a deviatakov, ktorí sa výcviku zúčastnili, nevedelo v prvý deň lyžovať 35. Po šiestich dňoch odchádzali z Krpáčova všetci ako lyžiari, ktorí sa zasnežených svahov nezľaknú.  O príjemný pobyt a výuku účastníkov sa starali pedagógovia: Mgr. Patrik Rechtorík, Mgr. Vladimír Gallo, Mgr. Zlatica Milatová, Mgr. Zuzana Balová, Mgr. Zuzana Bartošová, Mgr. Tibor Gonda. Zdravotnú starostlivosť zabezpečoval MVDr. František Macalák. Ďakujeme za pekné zážitky a získané lyžiarske zručnosti.  


Video…

Náš karneval


Karneval je výbornou príležitosťou stať sa na chvíľu niekým iným. Ani naša škola si túto príležitosť nenechala ujsť a umožnila žiakom prvého stupňa predviesť sa vo fantastických kostýmoch. Deti si na príprave svojich masiek dali záležať. V telocvični školy bolo možné počas karnevalu stretnúť bytosti s akejkoľvek rozprávky alebo fantazy filmu. Porota to nemala pri hodnotení ľahké. Nebolo však dôležité vyhrať, ale zabaviť sa. Karneval bol skutočne veselý a zaujímavý. Mnohí už teraz získali inšpiráciu na kostým, v ktorom sa predvedú na budúci rok.


Viac fotografií nájdete tu….

Príjemné s užitočným spojili žiaci 6.B triedy pri učení sa anglického jazyka. Spolu s pani učiteľkami Rozkošovou a Demeterovou sa dohodli, že slovnú zásobu z témy jedlo a varenie si precvičia aj v praxi. A tak na vyučovaciu hodinu namiesto učebnice a zošita priniesli piškóty, banány, kokos, cukor, smotanu, rôzne ovocie a iné suroviny, z ktorých spoločne urobili výborné nepečené dezerty. Dievčatá ukázali svoju šikovnosť a chlapci sa tak isto nedali zahanbiť. Po hodine sme mohli ochutnať Rafaelo, Cream Cake, Bananas with Biscuits, Chestnut pyré... Že sa naozaj vydarili, vieme podľa toho, že onedlho z dezertov nezostalo nič. Druhá časť úlohy ich čakala neskôr, keď to, čo robili na hodine, dali aj na papier v podobe anglických receptov. Inšpirujte sa! Enjoy your meal!

Mgr. V.Demeterová


Sladká hodina angličtiny


V dňoch 22. a 23 apríla 2016 sme zapísali budúcich prvákov, ktorí budú rozdelení do troch tried. Predškoláci neboli v našej škole po prvýkrát. Stretli sme sa s nimi pred niekoľkými dňami, keď navštívili našu školu. Pozreli si triedy, do ktorých budú mnohí z nich chodiť, v telocvični mali starší žiaci pre nich pripravené zábavné hry a nezabudnuteľným zážitkom pre nich určite bude aj naše školské 3D kino.


Ďakujeme rodičom, ktorí sa rozhodli pre našu školu. Veríme, že dôveru, ktorú rodičia k našej škole majú, nesklameme.


Pani učiteľky Mgr. I. Maďarová, Mgr. A. Butorova a Mgr. M. Grančayová sa už na svojich nových prvákov tešia.Zápis do 1. ročníka

Video zo zápisu si môžete pozrieť vo videokronike

Každý z nás vie, aké je byť žiakom. Sediac v laviciach sme si neraz povzdychli, prečo sa musíme toľko učiť, prečo musíme poslúchať  a plniť si povinnosti. Neraz nám bolo aj ťažko a pomysleli sme si, ako ľahko je tým „na opačnej strane“ – učiteľom a učiteľkám. Až neskôr sme pochopili, že vzdelávanie je dôležité a jeho cieľom nie je mučenie detí. Aké to skutočne je „na opačnej strane“ vedia najlepšie samotní pedagógovia - kvalitní učitelia, ktorí svojmu povolanie venujú čas nielen strávený v triede, ale aj svoj voľný čas. Učitelia, ktorí sa starostlivo pripravujú na vyučovacie hodiny, hľadajú nové vyučovacie metódy a prostriedky, dokážu žiakov motivovať k prijímaniu vedomostí. Učitelia, ktorí nechcú mučiť, ale žiakov niečo naučiť. Žiaľ, nie každý žiak je v procese výchovy a vzdelávania dostatočne aktívny. Sú aj takí, ktorí vzdelanie nepovažujú za svoju prioritu. Napredovať v takomto prostredí je náročné pre žiaka aj pedagóga.

Ján Amos Komenský je autorom aj takéto citátu: "Keď chceme byť múdri a s nami celý svet, učme ľudí. Učiť nie, aby sme učili, ale aby vedeli. Vedieť nie, aby vedeli, ale aby priložili ruku k činu." (Zdroj: http://citaty.nakazdyden.eu). Deň narodenia tohto slávneho učiteľa národov je dňom, kedy si každoročne pripomíname prácu pedagógov. Pri tejto príležitosti boli za svoju dlhoročnú pedagogickú prácu ocenení aj pedagógovia z nášho okresu. V sieni Mestského úradu vo Veľkom Krtíši sa 4. Apríla 2016 konalo slávnostné stretnutie pedagógov s primátorom mesta, na ktorom prevzali ocenenie aj pedagógovia z našej školy: Mgr. T. Belovová, Mgr. J. Červoč a vychovávateľka M. Balková. Udelené bolo tiež ocenenie pre pani učiteľku Mgr. E. Trebuľovú in memoriam. Ocenenie prevzal jej syn Peter. Pedagógom prajeme veľa síl do ďalšej práce a nech ich žiaci nemajú pocit, že sú "na opačnej strane", ale že so svojimi učiteľmi napĺňajú spoločný cieľ.


Pedagógovia prevzali ocenenie

Ocenení pedagógovia:

M. Balková, Mgr. J. Červoč a Mgr. T. Belovová. Ocenenie pre Mgr. E. Trebuľovú prevzal z rúk primátora mesta jej syn Peter.

Krtíšski škôlkari navštívili našu školu


Spolupráca základných škôl s materskými školami je dôležitá. Deti v materských školách získavajú školskú zrelosť a potrebné zručnosti, ktoré sú podmienkou úspešného nástupu na školskú dochádzku. Prispieť k bezproblémovému prechodu od hravého vzdelávania v škôlke k systematickému vzdelávaniu v ZŠ môžu aj návštevy škôlkarov v "skutočnej škole". Deti sa tu zoznámia s prostredím, ktoré sa na deväť rokov stane ich neoddeliteľnou súčasťou. Krtíšske škôlky prijali naše pozvanie a ich deti sme s radosťou privítali u nás dňa 15. apríla 2016. Navštívili štvrtácke triedy, kde pre nich mali štvrtáci a pani učiteľky pripavili zaujímavú úlohu - vyrobiť papierovú vrtuľku. Práca im išla od ruky. Kde si malé pršteky nevedeli poradiť, pomohli starší kamaráti. Škôlkarom sa asi najviac páčilo školské 3D kino. Rozprávku o stratenom Nemovi už väčšina z nich videa, no postavičky vystupujúce z 3D plátna boli pre mnohé deti niečím novým. Deti veľmi obľubujú aj pohyb a hry. Na svoje si mohli prísť v telocvični. Čakali ich tu rôzne zábavné úlohy. Otestovali si svoju šikovnosť, obratnosť a orientáciu v priestore. Deti zo škôlok sa pohybovali po našej škole v skupinkách, ktoré sprevádzali deviataci... a veľmi im to pristalo. Dievčatá mali tmavé sukne a biele blúzky, chlapci elegantné čierne nohavice a biele košele. Jav, ktorý v školách bežne nie je vidieť. Aj takýmto spôsobom dala naša škola najavo, že deti zo škôlok sú pre nás dôležité a ich návšteva u nás je slávnosťou.


Video…

V dňoch 22. a 23 apríla 2016 sme zapísali budúcich prvákov, ktorí budú rozdelení do troch tried. Predškoláci neboli v našej škole po prvýkrát. Stretli sme sa s nimi pred niekoľkými dňami, keď navštívili našu školu. Pozreli si triedy, do ktorých budú mnohí z nich chodiť, v telocvični mali starší žiaci pre nich pripravené zábavné hry a nezabudnuteľným zážitkom pre nich určite bude aj naše školské 3D kino.


Ďakujeme rodičom, ktorí sa rozhodli pre našu školu. Veríme, že dôveru, ktorú rodičia k našej škole majú, nesklameme.


Pani učiteľky Mgr. I. Maďarová, Mgr. A. Butorova a Mgr. M. Grančayová sa už na svojich nových prvákov tešia.Zápis do 1. ročníka

Video zo zápisu si môžete pozrieť vo videokronike

Deň pre našu Zem

22. apríla si ľudia po celom svete pripomínali Deň Zeme. Inak tomu nebolo ani na našej škole. Mladší aj starší žiaci debatovali o tom, aké je dôležité chrániť si našu planétu a pracovali aj na rôznych aktivitách. Tí najmladší vyzdobili chodníky okolo školy krásnymi kriedovými maľbami Zeme. Starší tvorili kreslené príbehy o Stromáčikovi, robili zbierky zdravých receptov zo strukovín alebo do nádobiek s vatou uložili hrach, fazuľu a šošovicu, aby potom mohli pozorovať, ako postupne klíčia. Žiaci 2. stupňa sa nezľakli ani práce. Chopili sa iniciatívy a vyzbrojení rukavicami a vrecami vyčistili od odpadkov Krtíšsky potok, Horičku, lesík pri autobusovej stanici či iné časti mesta. Upratali tak po tých ľahostajných ľuďoch, ktorí takto zbytočne ničia naše životné prostredie. Verím, že vy medzi nich nepatríte!

Mgr. V. Demeterová


Viac fotografií..

Sladká hodina angličtiny


Príjemné s užitočným spojili žiaci 6.B triedy pri učení sa anglického jazyka. Spolu s pani učiteľkami Rozkošovou a Demeterovou sa dohodli, že slovnú zásobu z témy jedlo a varenie si precvičia aj v praxi. A tak na vyučovaciu hodinu namiesto učebnice a zošita priniesli piškóty, banány, kokos, cukor, smotanu, rôzne ovocie a iné suroviny, z ktorých spoločne urobili výborné nepečené dezerty. Dievčatá ukázali svoju šikovnosť a chlapci sa tak isto nedali zahanbiť. Po hodine sme mohli ochutnať Rafaelo, Cream Cake, Bananas with Biscuits, Chestnut pyré... Že sa naozaj vydarili, vieme podľa toho, že onedlho z dezertov nezostalo nič. Druhá časť úlohy ich čakala neskôr, keď to, čo robili na hodine, dali aj na papier v podobe anglických receptov. Inšpirujte sa! Enjoy your meal!

Mgr. V.Demeterová


Mama je bytosť zázračná

Viem, že nie vždy všetko smiem,

nie vždy pravdu mám.

Len chcem, nech si stále so mnou,

aj keď na veľkú sa hrám.


Viem, že svet bez dlaní mám

bol by  smutným miestom plným drám.

Dnes ti svoju vďaku dám.


Len jedinú máš - svoju mamu,

za ňou vždy sa ponáhľaš.

Len jedinú máš, myslíš na ňu,

keď niečo nezvládaš.


A možno bývaš občas zlá,

no mama tá vždy odpúšťa.

Mama, vždy rada ťa má.


Mather
Mader
Mutti
Máma
Majka

Ak tieto riadky čítate, znamená to, že ste sa narodili, žijete. Ak ste sa narodili, máte mamu. Našťastie, ani v dobe moderných technológii nám nehrozí, že by vedci mamu niečím nahradili. Mama je totiž priveľmi krásna a komplikovaná bytosť, schopná bezhraničnej lásky. Dokážeme jej ju všetku opätovať? Pri príležitosti Dňa matiek sme s redaktorkami školského časopisu pripravili malú videoanketu. Vybrali sme sa do tried medzi mladších žiakov a spýtali sme sa ich: ”Kedy máš svoju mamu najradšej?” Odpovede si môžete vypočuť a pozrieť vo videokronike…

Archív aktivít

2018-2019

2017-2018

2016-2017

2015-2016

2014-2015

2013-2014

2012-2013