Home

Aktivity / aktuality

DOD na Strednej odbornej škole vo Veľkom Krtíši



Dňa 5.10.2024 sa žiaci deviatych ročníkov zúčastnili Dňa otvorených dverí – DOD na Strednej odbornej škole vo Veľkom Krtíši. Po rozdelení do skupín si mali možnosť vyskúšať všetky učebne a prejsť všetkými odbormi, ktoré táto škola ponúka. Zo školy preto odchádzali s novými vedomosťami, zážitkami a okrem nich si niektorí niesli aj sladkú odmenu ako cenu za víťazstvo v súťažiach .

Ďakujeme veľmi pekne za pozvanie a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

Mgr. Eva Rozkošová,

výchovný poradca


Jesenné tvorenie v ŠKD

Jesenné počasie nám tento rok veľmi prialo. Jeseň nám priniesla svoje dary, ktoré sme využili v aj našom Školskom klube. Deti zapojili svoju fantáziu a urobili rôzne výtvory z prírodných materiálov. Táto aktivita sa im páčila a mali z nej veľkú radosť. Veď posúďťe sami. Pozrite video.     Mgr. Jana Kalmárová – vychovávateľka ŠKD

Výstava vtáčích búdok

Jeseň na našej škole sa niesla v znamení vtákov. Akoby aj nie, veď práve odlietajúce lastovičky ohlasujú príchod jesene!

Žiaci 1. stupňa si svoje vedomosti o vtáčikoch mohli preveriť a obohatiť vo Vtáčej olympiáde. Toto jedinečné podujatie však sprevádzala výstava vtáčích búdok. Tie mohli vyrobiť všetci žiaci našej školy na pracovnom vyučovaní alebo hodine techniky. Celý vestibul školy zaplnili tie najkrajšie vtáčie búdky. Dôraz sa kládol nielen na použitý materiál a prevedenie, ale aj na originalitu a funkčnosť. Kreativite sa medze nekládli. Naši žiaci sa naozaj snažili a predviedli rôzne originálne nápady. Bolo radosťou vidieť, že mnohí neostali len pri dreve, ale experimentovali s kartónom či tetrapakom a kŕmidlá maliaj nezvyčajné tvary. Používali sa dokonca aj ekologické materiály, ktoré nezaťažia našu planétu.

Rozhodnúť o víťazovi bolo ťažké, kandidátov bolo neúrekom. Konštatujeme však, že akákoľvek búdka umiestnená v prírode, či už bola víťazná alebo nie, bude pre vtákov zimujúcich na našom území veľkým prínosom.

Autor textu: Lucia Líšková, 9.A



Vtáčia olympiáda

Dňa 15.10.2024 malo 35 detí z 1. stupňa možnosť súťažiť vo Vtáčej olympiáde, ktorú pomohla usporiadať organizácia Strom života. Detičky mohli prostredníctvom 7 zaujímavých stanovíšť obohatiť svoje vedomosti a dozvedieť sa množstvo zaujímavostí. Pri stanovištiach ako Zvuky vtákov či Hádanky sa deti naučili poznávať vtákov len podľa zvuku, obrázku či charakteristiky. Svoju kreativitu mohli pretaviť do kreslenia vtáčikov a vyrábania obrazov z prírodnín. Nadšeniu zo strany detí sa tešilo aj stanovište Pri kŕmidle, kde sa deti naučili nielen poznávať stromy, na ktorých jednotlivé druhy hniezdia, ale zároveň aj povedať, čím môžeme vtáčiky zimujúce u nás kŕmiť. Napriek tomu platí, že deti sa najradšej učia hrou a pohybové aktivity zožali najväčší úspech. Na stanovišti Kŕdle sa žiaci vžili do roly migrujúcich vtáčikov a mohli vyskúšať, aké rôzne nástrahy ich čakajú. Stanovište Hľadanie vajíčok zase preverilo všetky pozorné oči.

Deti na všetkých stanovištiach súťažili v 5-členných skupinkách a podľa svojej aktivity dostávali aj body. Hoci 1. miesto mohla získať len 1 skupinka, všetky deti sa s radosťou zapájali do aktivít a určite si domov odnášajú nielen množstvo poznatkov, ale aj skvelých zážitkov.

Radi by sme sa poďakovali žiakom 8. a 9. ročníkov, ktorí svojou účasťou na stanovištiach prispeli nielen k dobrej nálade, ale vďaka nim deti získali množstvo nových vedomostí. V neposlednom rade ďakujeme koordinátorkám dnešného podujatia, pani učiteľke Mgr. Veronike Marcinekovej a Ing. Edite Glézlovej. Verím, že Vtáčia olympiáda sa na našej škole stane tradíciou.

 Autor článku: Lucia Líšková, 9.A

Stretnutie so starkými

Dňa 23. októbra sme v rámci Mesiaca úcty k starším zorganizovali stretnutie so starými rodičmi našich žiakov. Tešíme sa, že našu školu navštívili. Úcta k starším je základom zdravej spoločnosti. Starší ľudia predstavujú most medzi minulosťou a prítomnosťou – ich životné príbehy sú svedectvom o čase a prekonaných výzvach, ktoré formovali nielen ich, ale aj svet, v ktorom žijeme V októbri, mesiaci úcty k starším, máme príležitosť zamyslieť sa nad tým, aké miesto im v našom živote venujeme. Škola pripravila pre hostí bohatý program. Mohli si pozrieť učebné priestory a zapojiť sa do tvorivej činnosti.

Starší ľudia sú nositeľmi skúseností a vedomostí, ktoré môžu obohatiť každú generáciu.

Byť starším je prirodzený proces, ktorým prejdeme všetci. Stretnutie viacerých generácií prinieslo veľa užitočného nielen pre poznanie, ale aj pre vzájomné pochopenie. Starí rodičia ocenili, že moderné zmeny priniesli kvalitu do vzdelávania a žiakov tešilo sprevádzať ich týmto novým prostredím. Ďakujeme našim milým hosťom za návštevu.


Pozrite si video.

Jesenné svetielka

na škole

Čo robiť aby svetielka jesene stále svietili? Možno stačí kúsok úcty, milý úsmev, či malé láskavé gesto a svetielka v srdciach našich starkých budú svietiť stále. My všetci chceme rozžiariť úsmev na tvári našim najbližším a práve preto sme v mesiaci, ktorý patrí všetkým starým rodičom pripravili príjemné popoludnie v škole, ktoré strávili starí rodičia so svojimi vnúčatami.

Žiaci prvého stupňa previedli starých rodičov chodbami školy a priblížili im svoj detský svet v škole. Popri káve a chutných koláčikoch si mohli vytvoriť vlastné svietniky, zašportovať si v telocvični, precvičiť si jazyk v slovenskom aj anglickom jazyku, trafiť sa do správneho rytmu, či okúsiť záhady fyziky, chémie a biológie.

Úcta k starším ľuďom by mala byť predovšetkým prirodzenou súčasťou nášho života. Mesiac október je pre náš všetkých aj pripomienkou, ako si uctiť starších ľudí v našom okolí.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa zúčastnili a podieľali na akcii Jesenné svetielka na škole a dúfame, že sme rozžiarili vnútorné svetlo v každom jednom z Vás.

 Mgr. Katarína Balgová



Lampiónový sprievod


Jesenné prázdniny sme odštartovali lampiónovým sprievodom. Žiaci, ich súrodenci, rodičia, starí rodičia, ako aj priatelia školy sa v hojnom počte stretli vo vonkajších priestoroch školy. Zo sebou si priniesli vysvietené pestrofarebné lampióny, rôzne blikajúce svetielka, svietiace ozdoby, čelenky, alebo si svietili mobilom. Niektorí prišli aj v „halloweenskych“ maskách. Začiatok akcie sme mali naplánovaný na 16:30 po západe Slnka, keď sa Veľký Krtíš začal ponárať do šera a tma na seba nenechala dlho čakať. „Vyzbrojení“ svetielkami a s dobrou náladou sme sa vydali na pochod a rozžiarili sme ulice mesta.

Podľa európskej tradície má svetlo lampiónov presvietiť tmavé miesta v nás a má ukázať cestu ľuďom okolo nás. „Kto nesie svetlo, nesvieti len  sám sebe, ale aj druhým“. Naši predkovia vyrezávali repu, zemiaky a neskôr tekvice, ktoré nazývali Svetlonos. Hlavne do tekvíc vkladali sviečky, aby prenikajúce a mihotajúce svetlo odháňalo strigy a démonov. Vo svete je tento sviatok známy ako Halloween, kedy sa ľudia preobliekajú za rôzne príšery, strašidlá, kostlivcov a iné mátohy.


Na záver pochodu sa podával teplý čaj a chutný ovocný punč. Teplé nápoje pookriali telo a po priateľskom stretnutí všetkých účastníkov sme sa rozlúčili.

Veríme, že v takom hojnom počte sa stretneme o rok zase.

 Mgr. Monika Vaškorová


Pasovanie prvákov


Utorok, 12.novembra sa pre žiakov 1.ročníka niesol v znamení jedného veľkého dobrodružstva. Čakala ich veľmi dôležitá úloha, a to dokázať svojim starším spolužiakom, že sú pripravení vstúpiť do sveta školákov. Po slávnostnom pasovaní v priestoroch Mestského úradu sa žiaci presunuli naspäť do školy, kde sa ich ujali žiaci 8.ročníka Timko, Ela, Jessica, Ninka, Natálka a Veronika a rozdelili si ich do jednotlivých skupín. Každý vedúci skupiny niesol farebný balónik, ktorý naši prváci nasledovali a doviedol ich až do telocvične. Tam na nich netrpezlivo čakali ostatné rozprávkové postavičky, ale najmä stanoviská, ktoré mali preveriť ich vedomosti a zručnosti.

Po privítaní a úvodných pokynoch boli prváci naštartovaní a nevedeli sa dočkať, kedy ukážu, čo všetko už vedia. Na stanovisku PÍSMENKOVO dievčatá z 8.A Bianka, Sofia a Linda preverili znalosť abecedy. Písmenká im žiadny problém nerobili a zahanbiť sa veru nedali.


Ďalším vedomostným stanoviskom bolo ČÍSELKOVO, kde chlapci Samko Č., Samko V. a Tomi skúšali hravou formou počítanie do 10. Ostatné stanoviská boli zamerané pohybovo – ZAJKOVO – deti premenené na zvieratká skákali vo vreci a ôsmaci Miško, Luki a Majko im zodpovedne pomáhali a povzbudzovali. ŠIKULKOVO – tu na nich čakal hladný šaško, ktorého bolo treba nachovať loptičkami. Naše športovkyne Kristínka, Natálka, Danielka a Eliška si pre deti pripravili aj bránky a bowling, takže šikovnosť bola preverená vo viacerých smeroch. V malej telocvični sa ukrývali princezné – tanečnice Linda, Ninka, Rebeka a Bibka, ktoré prváčikov roztancovali a vyčarili im úsmevy na tvári. Oddych si deti užili v CHILL ZÓNE, kde sa posilnili a nabrali sily.



V závere každý prvák prešiel kruhom – čarovnou bránou do sveta školákov. Naše veličenstvá kráľ Marek a kráľovná Zoe ich odmenili medailou a sladkosťou. To však ani zďaleka nebolo všetko. Okrem kráľa a kráľovnej chcel nových členov našej školy odmeniť aj šaško v podaní Miška Hrabčáka. Z jeho rúk si žiaci vyzdvihli záložku s menom, ktorú využijú pri čítaní. Spomienkou na špeciálny deň bude aj pamätná listina, na ktorej každý prvák zanechal odtlačok svojho prsta a ktorá bude zdobiť nástenku v triede.

Slávnostný deň sme ukončili spoločnou fotografiou, z ktorej sa na nás usmievajú už právoplatne prijatí prváci pripravení zdolávať všetko, čo im školský život prinesie.

Všetko napísané je pravda, môžete mi veriť, ja som tam bol, všetko som videl a počul a potvrdzujem, že tohtoroční prváci sú šikovní a zaslúžia si patriť medzi nás.                                S pozdravom váš Tučniačik

Náš deň v praveku


Veľmi dlho sme sa pripravovali na tento úžasný deň. Dňa 6.11 začal tým, že každý prišiel do triedy, ktorú sme takmer nespoznali kvôli zmene na praveké miesta, ako jaskyňa, stanoviská s pravekými maľbami a mnoho iných detailov. Všetci sme si pomáhali pri príprave a nacvičení jedinečného dňa, ktorý mal všetkým priblížiť, ako to kedysi vyzeralo v praveku. Bolo tam 5 stanovíšť. Maľby, vyrábanie ohňa, šamani, lovci a vyrábanie šperkov a keramiky. Bolo to naozaj nádherné! Obliekli sme sa tak, aby sme vyzerali ako pravekí ľudia, okrem sprievodkýň. Boli sme nervózni, plní očakávania a v napätí, museli sme pracovať ako tím, trieda a ako rodina!! Prišli sa na nás pozrieť žiaci z prvého stupňa, prišla prvá trieda a tam to začalo. Báli sme sa, že to deti nebude zaujímať, alebo že niečo niekto pokazí. Boli sme plní obáv zo zlyhania, neúspechu. Sprievodkyne začali hovoriť o každom stanovišti rôzne zaujímavosti.

Šamani zatancovali ich úžasný tanec, k nim sa pridali aj všetky deti, ktoré prišli. Šamani chodili za deťmi, a tvárili sa, ako keby na nich chceli zaútočiť, ale povedali si, že to nestojí za to. Potom, keď sprievodkyne dokončili svoju úlohu, deti sa rozdelili a mohli si ísť pozrieť, ako žili a čo robili kedysi pravekí ľudia. Maliari im ukázali praveké maľby. „Vyrábači“ ohňa ukázali, ako sa v praveku robil oheň, šamani sa zabávali s deťmi, lovci ich učili, ako lovili rôzne praveké zvieratá. „Vyrábači“ šperkov a keramiky im pomohli vyrobiť si vlastný praveký náhrdelník či pravekú misku.

Každé jedno dieťa odišlo s úsmevom na tvári. Keď sme počuli nasledujúci deň, že deti to chcú znova a znova vidieť, boli sme veľmi šťastní. Aj keď to bolo veľmi náročné, stálo to za to! Vidieť deti smiať sa a zabávať sa na tom, akí sme boli dobrí a uveriteľní, nám naplnilo srdcia šťastím a radosťou. Bol to úžasný pocit, nielen pre mladších spolužiakov, ale aj pre nás! Ešte dlho v nás zostane veľa krásnych pocitov a emócií z tohto dňa, prežitého v praveku!

Žiaci zo 6.C

DOD na Spojenej škole v Modrom Kameni




Žiaci deviatych ročníkov sa dňa 24.10.2024 spolu so svojimi triednymi učiteľkami zúčastnili Dňa otvorených dverí – DOD na Spojenej škole v Modrom Kameni. Žiaci si pri vchode do školy vytiahli kartičky s rôznymi symbolmi a následne z nich vytvorili spolu so žiakmi z iných škôl zmiešané skupiny, ktoré postupne prechádzali jednotlivými odbormi a učebňami. Mali možnosť si prakticky vyskúšať všetko, čo táto škola ponúka. Naši žiaci si tento nápad veľmi pochvaľovali. Výherné skupiny boli odmenené sladkou odmenou. Za pekné a aktívne dopoludnie ďakujeme a tešíme sa na ďalšie aktivity.

Mgr. Eva Rozkošová,

 výchovná poradkyňa


Olympiáda zo slovenského jazyka



Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry je súťaž dobrovoľná a záujmová pre žiakov základnej školy. Aj tento rok si naši ôsmaci a deviataci 14.10.2024 preverili svoje vedomosti a znalosti z oblasti slovenčiny v školskom kole OSJL v testovej časti. To, ako vedia tvoriť vlastný text podľa noriem jazyka si vyskúšali v časti tvorba/transformácia textu. Svoje komunikačné zručnosti si oprášili v ústnej časti, v ktorej nám prezentovali vlastné názory na danú tému. Všetci zúčastnení boli skvelí, nabrali odvahu a obohatili sa o ďalšiu skúsenosť, ktorá ich posúva dopredu. Sedem z nich bolo úspešných riešiteľov, spomedzi ktorých bola len jediná dievčina, Lucka Líšková, ktorá zároveň aj postúpila na okresné kolo OSJL, konané dňa 13.11.2024. Lucka, držíme Ti všetci palce.

Všetkým zúčastneným ešte raz gratulujeme za odvahu, snahu, sebavzdelávanie a záujem o slovenský jazyk a literatúru.

Mgr. Tatiana Gomolová


Európsky

deň jazykov

Podľa Biblie sa ľudia rozhodli postaviť mesto a vežu až do neba (babylonskú vežu), aby dokázali, že ich moc je podobná moci Božej. Bohu sa to nepáčilo, a preto rozhodol: “…pomäťme tam ich jazyk, aby nik nerozumel reči druhého…”. Tým sa nemohli dohovoriť a následne vežu dostavať. Odvtedy vraj ľudia hovoria rôznymi jazykmi.

 V dňoch 28. a 29. októbra pred jesennými prázdninami sme si pripomenuli dôležitosť ovládania akéhokoľvek cudzieho jazyka na počesť Európskeho dňa jazykov. Žiaci 3. až 9. ročníkov prešli postupne v 90- minútovom bloku po skupinkách po tvorivých, kreatívno- zábavných stanovištiach, kde preukázali svoju znalosť cudzích jazykov a odniesli si aj mnoho nového. V európskej kuchyni si vyskúšali podľa ingrediencií poskladať jednotlivé národné jedlá a špeciality.

“Slovania” ponúkli väčším žiakom aktivity s frazeologizmami. Zahrali si Activity. Formou pantomímy, kreslenia alebo opisu hádali príslovia a porekadlá. Mladší žiaci porovnávali hudobné ukážky českého a slovenského jazyka spájaním výrazov s obrázkami.

“Uško” si potrápili žiaci na ďalšom stanovišti, kde mali žiaci možnosť vypočuť si asi 15 nahrávok v rôznych jazykoch. Ku každej nahrávke mali možnosť výberu, z troch jazykov museli uhádnuť ten správny.

Na stanovišti “Cestou- necestou” žiaci priraďovali zaujímavé fakty

o vybraných krajinách, naučili sa niekoľko pozdravov, slangových fráz, precvičili si pamäť pri aktivite brainstorming, vytvorili most Vasco de Gama pomocou anglických slovíčok, zahrali si telefón.

V “Lalalande” si pripomenuli európsku hymnu Ódu na radosť, počúvali piesne z rôznych krajin Európy a následne hádali, odkiaľ daná pieseň pochádza, popritom si stihli povedať rôzne zaujímavosti zo sveta hudby a nechýbali ani bonusové úlohy..s menšími žiakmi sa v závere tancoval kačací tanec.

Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom! Dúfame, že zmysel tohto citátu si naši žiaci naplno uvedomili a zažili príjemné ozvláštnenie dňa!

 Vaše učiteľky jazykov