DNI POVOLANÍ – 2. stupeň
Od 7.4. 2025 do 14.4.2025 na druhom stupni prebiehali vo všetkých triedach „Dni povolaní“. 5. ročníky mali tému Som výnimočný/á a Povolanie snov v triedach s pani kariérnou poradkyňou Monikou Bečkeiovou. Spoločne sme navštívili aj SOŠ vo Veľkom Krtíši, kde boli pre žiakov pripravené rôzne zaujímavé aktivity.
6. ročníky mali tému „Moje záujmy“, následne mali v triedach rodičovské „Inkognito“, kde im rodičia rozprávali o vysnívaných povolaniach a deti hádali, čo by to asi mohlo byť. V závere týždňa sa zúčastnili spolu so svojimi triednymi učiteľmi exkurzie vo firme Eilersen vo Veľkom Krtíši.
7. ročníky si vyskúšali aktivitu „RIASEC party“ a siedmacke „RAŇAJKOVO“.
8. ročníky mali v triedach pripravené aktivity s témou „Kam po základke.“ Následne koncom týždňa sa im prišla odprezentovať Spojená škola v Modrom Kameni. Na šiestich stanovištiach si žiaci mali možnosť vyskúšať všetky aktivity, ktoré ponúkajú jednotlivé odbory tejto školy.
9. ročníky mali aktivity v triedach pod témou „Ako zvládnuť stres pred skúškou.“ Dňa 14.4.2025 medzi žiakov ôsmych ročníkov prišli: Mgr. Peter Trebuľa – z výcvikového centra HaZZ Lešť Mgr. Juraj Gömöry – majiteľ firmy COBAK v Želovciach RCK Lučenec. Všetci prítomní veľmi zaujímavo porozprávali o povolaniach, ktorí vykonávajú. Pani z RCK sa zameriavala na duálne vzdelávanie, jej prednáška bola veľmi pútavá, pretože niektorí žiaci nevedeli čo to vlastne znamená a kládli trefné a zaujímavé otázky.
Počas celého týždňa prebiehali súčasne prednášky a skupinové aktivity pod dohľadom kariérnych poradcov z CPP. Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na tejto akcii a tešíme sa na budúci školský rok.
Výchovná a kariérna poradkyňa Mgr. Eva Rozkošová
Voňavá jar v Hrušove
– deti si užili prírodu a bylinky
Dnes sme so žiakmi našej školy zažili nezabudnuteľný deň – zúčastnili sme sa školského podujatia Voňavá jar v Hrušove. Výlet bol ocenením ich práce – na jeseň totiž vlastnoručne vyrábali vtáčie búdky, čím prispeli k ochrane prírody a pomoci vtáctvu v chladných mesiacoch.
Súčasťou programu bola návšteva miesta zvaného „ U bylinkárky", kde nás srdečne privítala pani bylinkárka a zasvätila nás do tajov voňavého sveta liečivých rastlín. Dozvedeli sme sa, ktoré bylinky pomáhajú pri nachladnutí, čo si môžeme nazbierať v prírode a ako si doma pripraviť jednoduchý čaj alebo tinktúru, či sirup. Deti sa učili rozpoznávať bylinky podľa vône a vzhľadu a získali rady, ako ich využívať pri bežných zdravotných ťažkostiach.
Po tejto voňavej a poučnej časti nás pani bylinkárka ponúkla voňavým čajom a my sme mali uhádnuť z čoho je pripravený. Deti, ktoré správne uhádli, že čaj bol z mäty jablkovej získali voňavé odmeny – sušené bylinky na prípravu čaju. Osviežení mätovým čajom sme sa vydali na zážitkový chodník, ktorý ponúka interaktívne aktivity a hravé úlohy v prírode. Nechýbal smiech, pohyb na čerstvom vzduchu a tímová spolupráca.
Celý deň bol nielen odmenou, ale aj pripomienkou, aké dôležité je starať sa o prírodu, poznať jej dary a vedieť ich využívať s úctou.
Exkurzia do bábkového divadla
Máte z niečoho strach? Aj malá sovička Flop mala. Trošku nevšedný. Nočný vták sa totiž bál tmy. Ale pomocou správnych ľudí a rodičov dokážeme každý strach prekonať.
Dňa 7. 5. sa žiaci piatych tried (doplnení šiestakmi) zúčastnili exkurzie do Bábkového divadla na rázcestí v Banskej Bystrici. Spoločne sme si pozreli predstavenie O malej sove, ktorá sa bála tmy. Po predstavení sme sa zúčastnili prednášky na tému - Ako vzniká bábková hra a zoznámili sme sa s jednotlivými typmi bábok. A čo bolo najlepšie, všetky sme si ich potom mohli vyskúšať. Dokonca aj storočné bábky.
Mgr. M. Gregušová a Mgr. M. Jačmeníková
Ďakujeme organizácii Strom života, NIVAM a Ministerstvu školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR za finančnú pomoc pri realizácii tohto krásneho podujatia a všetkým, ktorí sa podieľali na organizovaní tohto krásneho dňa.
Mgr. Veronika Marcineková a Ing. Edita Glézlová
Naše ekotímy opäť zažiarili!
Dňa 15. mája 2025 sa v Kultúrnom dome vo Veľkom Krtíši konalo podujatie venované ochrane životného prostredia, na ktorom sa stretlo 13 ekotímov z veľkokrtíšskych škôl. Mladí ekológovia prezentovali svoje originálne nápady zamerané na skrášlenie mesta, úsporu energie, triedenie odpadu a ochranu prírody.
Naša škola mala na podujatí hneď niekoľko zástupcov, ktorí sa prezentovali veľmi úspešne – a dokonca získali dve miesta na stupni víťazov!
1. miesto získal tím Ekocity
Víťazný projekt s názvom Revitalizácia parku pri nemocnici zaujal porotu svojou komplexnosťou a zmyslom pre detail.
Dievčatá navrhli:
-pocitový chodník z prírodných materiálov,
-pódium pre kultúrne vystúpenia žiakov umeleckej školy,
-zelený plot, ktorý znižuje hluk a ochladzuje okolie,
-výmenu betónových chodníkov za drevené,
-solárne lampy ako ekologický zdroj osvetlenia,
-a vtáčie búdky, ktoré prilákajú vtáctvo najmä počas zimy.
Tím Ekocity tvorili žiačky: S. Hlavatá, L. Heredyová, N. Príbeliová, L. Hulecová a E. Filipová.
3. miesto získal tím s projektom „Šetrime spolu“
Tento tím sa zameral na šetrenie elektrickej energie. Najskôr uskutočnili prieskum medzi obyvateľmi mesta – pýtali sa ich, čo si myslia o šetrení energie a ako sami prispievajú k úsporám. Na základe odpovedí navrhli konkrétne opatrenia, ako znížiť spotrebu elektriny v domácnostiach aj verejných budovách.
Tím pracoval v zložení: L. Kollárová, K. Mitalčáková, T. Cesnaková a M. Görčiová.
Zelené okolie čajovne
Ďalší kreatívny projekt vznikol v tíme, ktorý sa zameral na úpravu okolia čajovne v centre mesta, kde je v súčasnosti prevažne asfaltová plocha. Žiaci navrhli zatrávnenie, výsadbu stromu a kvetov a vytvorenie oddychových zón s lavičkami, čím by sa toto miesto stalo príjemnejším a ekologickejším.
Autormi návrhu boli: M. Böhmová, Z. Priškinová a P. Trebuľa.
Podnet na chátrajúce budovy
Silný spoločenský odkaz niesol aj projekt tímu, ktorý upozornil na chátrajúce budovy a zanedbané miesta vo Veľkom Krtíši. Dievčatá poukázali na potrebu pravidelnej údržby verejných priestorov a budov, ktoré negatívne ovplyvňujú vzhľad mesta aj kvalitu života obyvateľov.
Tím tvorili žiačky: J. Vargová, L. Beňková a M. Nedozimovanaia.
Podujatie jasne ukázalo, že mladí ľudia majú nielen tvorivosť, ale aj zmysel pre zodpovednosť voči svojmu mestu a životnému prostrediu.
Blahoželáme všetkým zapojeným tímom a veríme, že niektoré z ich návrhov sa v budúcnosti podarí aj zrealizovať!
Mgr. Veronika Marcineková a Ing. Edita Glézlová
história |
zamestnanci |
ŠKD |
jedáleň |
rada školy |
šk. parlament |
šk.podporný tím |
záujm. činnosť |
aktuality |
videokronika |
časopis |
projekty |
švp |
šk. poriadok |
org. poriadok |
smernice |
sprievodca šk. rokom |
správa o vvč |
zmluvy |
faktúry |
objednávky |
žiadaosti |