Home

Aktivity / aktuality

LETNÁ ŠKOLA


A znovu začíname...

Letný tábor, ktorý trávime v škole... !!! ALE vôbec sa nevenujeme učeniu. Zabávame sa, spoznávame zaujímavé miesta, bádame a užívame si leto.

V letnom tábore sme sa preniesli do sveta záhad a tajomstiev a nazvali sme si ho týždňom hádaniek. Prvú záhadu o pondelkovom programe s heslom: „Ako sa hrozno dostalo do krabičky", sme vyriešili a preniesli sme sa do MOVINA, kde nám mladá a veľmi šikovná slečna Klaudia predviedla výrobu hroznového džúsu.


Druhé heslo znelo: „Ako sa Janko stal požiarnikom", z čoho vyplývalo, že sme sa išli pozrieť na hasičov (HaZz v Modrom Kameni). Keď už sme boli na tom Modrom Kameni, vybehli sme sa pozrieť a prebádať podzemie hradu.

Tretí deň znelo heslo:  „Ako sa Anička naučila plávať". Žiaci hneď uhádli, že nás bude čakať bláznenie sa na Kúpalisku Krtko.

Naše ďalšie heslo, ktoré žiaci ešte nevyriešili znie: „Ako sa Ďurko prestal báť šelmy". Záhada, kam sa vyberieme štvrtok bude vyriešená až zajtra...

Naše štvrtkové heslo znelo: "Ako sa Ďurko prestal báť šelmy". Šikovní žiaci s pomocou svojich rodičov vyriešili záhadu a výlet do Zveroparku Panthera v Turej mohol začať. Cestu autobusom zvládli všetci na jednotku a aj napriek horúcemu počasiu sme si zvieratká užili.

Piatkové heslo znelo: „Vodníkovo tajomstvo". Bolo jedno z najťažších, ale niektorí šikovníci ho hravo uhádli. Letný tábor sme slávnostne ukončili opekačkou na Šóšarskych prameňoch, kde si každý sám opiekol svoju špekačku a spokojne ju so svojimi kamošmi spapal. Na Šóšari sme sa veselo zabávali, tancovali a rozlúčili s letným táborom.


Vidíme sa v pondelok 2.9. znovu v školských laviciach.







Všetkým zúčastneným pedagógom ďakujeme za organizáciu, zrealizovanie a spoluprácu a samozrejme našim deťom ďakujeme za perfektnú disciplínu a aktívne zapájanie sa počas celého týždňa.


              Mgr. Katarína Balgová

Otvorili sme nový školský rok


Letné prázdniny rýchlo prebehli a my dúfame, že ste si ich naplno užili. Škola sa už na vás teší. Určite sa tešíte aj vy na stretnutia so svojimi spolužiakmi, na nové zážitky a na to, čo vám nový školský rok prinesie. Prvý deň v škole je jedným z najdôležitejších momentov hlavne pre prvákov. Otvárajú bránu do úplne nového sveta, plného neznámych tvárí, pravidiel a povinností. Tento deň je pre nich vzrušujúci, ale aj plný obáv a neistoty. Rodičia, ktorí ich povzbudzujú a usmiate pani učiteľky sú však zárukou, že si prváci rýchlo zvyknú a budú sa v škole cítiť príjemne. Zvládnu mnoho nových vecí, naučia sa čítať, písať, počítať. Prvý rok bude pre nich náročný, no keď ho zvládnu, budú môcť byť na seba hrdí.


Drží všetkým palce, nech je nový školský rok úspešný!

Biela pastelka

Naša škola sa zapojila do zbierky Biela pastelka. Jedným z dôvodov je aj to, že chceme viesť deti k tomu, že malým gestom dokážeme pomôcť veľkej veci. „Pretože, aj vďaka nám dokáže malá biela pastelka veľké veci“. Žiačky našej školy: Soňa, Nelka a Linda priblížili žiakom cieľ Bielej pastelky v piatok 20.9.2024. Do tejto zbierky sa zapojilo veľa žiakov a pedagógov našej školy, za čo im Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska veľmi pekne ďakuje.


Heslom tohtoročnej kampane je slogan: „Aj bez zmyslu to má zmysel“, ktorým chcú organizátori symbolicky upozorniť verejnosť na to, že aj keď u človeka absentuje jeden z dôležitých zmyslov, život sa dá žiť naplno a plnohodnotne. Organizácia učí klientov, ako nahradiť zrak pomocou rôznych technických pomôcok. Vďaka špecializovanému nácviku zvládnu starostlivosť o domácnosť, rodinu i zamestnanie. Na to, aby mohla Únia pomáhať a poskytovať bezplatné služby pomáhajú aj zdroje z verejnej zbierky.

 Mgr. Katarína Balgová

Ochrana človeka a prírody

 – účelové cvičenie


Dňa 20.09.2024 naša škola žila športovo. V rámci účelového cvičenia – ochrany človeka a prírody, žiaci druhého stupňa absolvovali spoločnú túru na vrch Babka. Jednotlivé ročníky postupne opustili bránu školy. V duchu pohybu a zdravia hor sa každý vpred, hľadajúc popri ceste označenia, ktoré navigovali správnu trasu. Presúvali sa popri vinohradoch,  k vysielaču, schádzali k Priemstavu VK a mestom prechádzali naspäť do školy. Počas túry žiaci spoznávali dosiaľ neprebádané, spájali teóriu s praxou, menším strachom lúštili zvieracie stopy, ktoré ich viedli k cieľu a v neposlednom rade si utužovali vzťahy so spolužiakmi či získavali väčšiu dôveru a bližší kontakt s učiteľmi.

Účelové cvičenie nie je vôbec nuda. Vyskúšame si to aj nabudúce?

Mgr. Tatiana Gomolová



Svetový deň mlieka

Tento školský rok je „mliekomat“ jednou z mnohých noviniek na našej škole. Žiaci mu denno-denne dávajú zabrať a p. uč. Ďurišová má čo robiť, aby ho stihla dopĺňať. Ale keď „pípa“ častejšie ako rodičovský Edupage , bude to niečo výnimočné.

25. septembra sme si pripomenuli Svetový deň mlieka v školách. Je to každoročná medzinárodná udalosť podporovaná a propagovaná od roku 2000 Organizáciou pre výživu a poľnohospodárstvo. Podstatou tohto dňa je oslava významu mlieka v školách. Je to spôsob, ako sa zamerať na pomoc deťom, zvýšiť ich povedomie, upozorniť na dôležitosť pitia mlieka a na jeho zdravotné prínosy pre rastúce deti.

Takže, aj keď u nás neštrngali poháre, pripíjalo sa doslova na zdravie.               

 Mgr. Janka Dulová

Hrad Čabraď

Ako najlepšie privítať príchod jesene? Odpoveď našich ôsmakov: predsa turistikou. ☺Prvý jesenný deň sme preto oslávili spoločnou túrou na Hrad Čabraď. A že sme sa mali parádne. Počasie nám prialo a my sme sa celú cestu tešili z prvých lúčov jesenného slnka. Zmenu ročného obdobia nám pripomínala aj vysoká zver, ktorej zvuky sa niesli dolinou. Po výstupe na hrad sme založili ohník a posilnili sa. Od tohto dňa si nechávame patentovať nefalšovanú miestnu pochúťku, tzv. Čabradské hranolky, ktoré sa nám popri špekačkách a slaninke podarilo pripraviť. No ako to už chodí, keď sa zíde dobrá partia, čas letí. Preto sme sa aj my museli pobrať domov. Cestou naspäť sme sa zhodli, že podobné túry by sme s radosťou zvládli aj každý týždeň. Turistike zdar!

Žiaci 8.ročníka a ich triedne pani učiteľky

Burza stredných škôl


Dňa 26.septembra 2024 sa žiaci 8. a 9. ročníkov zúčastnili Burzy stredných škôl okresu na Hrade Modrý Kameň. Na šiestich stanovištiach si mali možnosť vyskúšať rôzne aktivity, vypočuť si prezentácie jednotlivých škôl. Mali možnosť si zasúťažiť, vyskúšať ovládanie strojov, povoziť sa na nich. Veľmi peknou spomienkou na túto akciu bude spoločná triedna fotografia, ktorá bola vyhotovená na počkanie.

V mene vyučujúcich a žiakov sa chceme poďakovať za pozvanie a tešíme sa na ďalšie spoločné aktivity.

 Výchovná poradkyňa – Eva Rozkošová


Výstava vtáčích búdok

Jeseň na našej škole sa niesla v znamení vtákov. Akoby aj nie, veď práve odlietajúce lastovičky ohlasujú príchod jesene!

Žiaci 1. stupňa si svoje vedomosti o vtáčikoch mohli preveriť a obohatiť vo Vtáčej olympiáde. Toto jedinečné podujatie však sprevádzala výstava vtáčích búdok. Tie mohli vyrobiť všetci žiaci našej školy na pracovnom vyučovaní alebo hodine techniky. Celý vestibul školy zaplnili tie najkrajšie vtáčie búdky. Dôraz sa kládol nielen na použitý materiál a prevedenie, ale aj na originalitu a funkčnosť. Kreativite sa medze nekládli. Naši žiaci sa naozaj snažili a predviedli rôzne originálne nápady. Bolo radosťou vidieť, že mnohí neostali len pri dreve, ale experimentovali s kartónom či tetrapakom a kŕmidlá maliaj nezvyčajné tvary. Používali sa dokonca aj ekologické materiály, ktoré nezaťažia našu planétu.

Rozhodnúť o víťazovi bolo ťažké, kandidátov bolo neúrekom. Konštatujeme však, že akákoľvek búdka umiestnená v prírode, či už bola víťazná alebo nie, bude pre vtákov zimujúcich na našom území veľkým prínosom.

Autor textu: Lucia Líšková, 9.A



Vtáčia olympiáda

Dňa 15.10.2024 malo 35 detí z 1. stupňa možnosť súťažiť vo Vtáčej olympiáde, ktorú pomohla usporiadať organizácia Strom života. Detičky mohli prostredníctvom 7 zaujímavých stanovíšť obohatiť svoje vedomosti a dozvedieť sa množstvo zaujímavostí. Pri stanovištiach ako Zvuky vtákov či Hádanky sa deti naučili poznávať vtákov len podľa zvuku, obrázku či charakteristiky. Svoju kreativitu mohli pretaviť do kreslenia vtáčikov a vyrábania obrazov z prírodnín. Nadšeniu zo strany detí sa tešilo aj stanovište Pri kŕmidle, kde sa deti naučili nielen poznávať stromy, na ktorých jednotlivé druhy hniezdia, ale zároveň aj povedať, čím môžeme vtáčiky zimujúce u nás kŕmiť. Napriek tomu platí, že deti sa najradšej učia hrou a pohybové aktivity zožali najväčší úspech. Na stanovišti Kŕdle sa žiaci vžili do roly migrujúcich vtáčikov a mohli vyskúšať, aké rôzne nástrahy ich čakajú. Stanovište Hľadanie vajíčok zase preverilo všetky pozorné oči.

Deti na všetkých stanovištiach súťažili v 5-členných skupinkách a podľa svojej aktivity dostávali aj body. Hoci 1. miesto mohla získať len 1 skupinka, všetky deti sa s radosťou zapájali do aktivít a určite si domov odnášajú nielen množstvo poznatkov, ale aj skvelých zážitkov.

Radi by sme sa poďakovali žiakom 8. a 9. ročníkov, ktorí svojou účasťou na stanovištiach prispeli nielen k dobrej nálade, ale vďaka nim deti získali množstvo nových vedomostí. V neposlednom rade ďakujeme koordinátorkám dnešného podujatia, pani učiteľke Mgr. Veronike Marcinekovej a Ing. Edite Glézlovej. Verím, že Vtáčia olympiáda sa na našej škole stane tradíciou.

 Autor článku: Lucia Líšková, 9.A