Home

Aktivity / aktuality

Po príprave peleštekov v triedach sa deti presunuli do jedálne, kde ich pani učiteľka Bartošová srdečne privítala a oboznámila ich s programom a aktivitami. Medzi žiakov zavítal aj samotný Hans Christian Andersen, ako inak, so svojou knihou rozprávok. Prihovoril sa im vo svojom rodnom jazyku – dánčine. Vedeli ste, že tento svetoznámy rozprávkar napísal až 156 rozprávok?

Najprv sa žiaci rozdelili do tímov, každý tím mal svojho kapitána. Táto dôležitá úloha pripadla žiakom 8.C triedy. A o chvíľu nám priestory školy zaplnili tímy lienok, mravčekov, kvietkov, slniečok, obláčikov, motýlikov a dúh. Plnili úlohy na ôsmich stanovištiach, kde museli preukázať svoje zručnosti a získať jednotlivé indície potrebné na vytvorenie kľúčového hesla.

Po absolvovaní povinnej rozprávkovej jazdy po stanoviskách sa nám podarilo odhaliť heslo - myšlienku celej akcie: ČO NEDOKÁŽEŠ SÁM, TO DOKÁŽEME SPOLU a naši najmladší účastníci zájazdu sa pobrali do svojich peleštekov. Príjemne unavení, no ešte s vidinou prvej noci v škole sa im zatvárali očká. Ktovie, čo sa im snívalo?

Vyššie ročníky mali ešte dosť energie. Pani učiteľky ich však už poznajú a boli pripravené. Ďalšou nočnou aktivitou bolo preto hľadanie pokladu. Jednotlivé skupinky sa rozbehli po škole a na základe indícií sa presúvali z miesta na miesto. Zároveň zbierali obrázky, z ktorých v cieli hádali názov rozprávky. Prezradím vám, že ako prvá dorazila skupina Mráčikov a teda si odniesla zaslúženú sladko-slanú odmenu.   

Posilnení sme sa vybláznili v telocvični a na chodbách nesmeli chýbať nočné skrývačky. Zaspávanie bolo náročné. Podaktorí ťahali nočnú smenu, ale ráno boli čerství a tak pán učiteľ Bartoš usúdil, že sú pripravení na rozcvičku. Po malom zahriatí nasledovali typické andersenovské raňajky – vianočka a čajík alebo mliečko.

A to už bol naozaj koniec. Ešte upratať a zvolať: „Dovidenia NOC S ANDERSENOM! O rok sme tu zas presní ako hodinky.“

                                                                                    Mgr. M. Vaškorová a Mgr. I. Bӧhmová


NOC S ANDERSENOM


Noc s Andersenom je medzinárodné podujatie na podporu čítania, ktoré sa organizuje pri príležitosti výročia narodenia dánskeho spisovateľa Hansa Christiana Andersena. Tohto roku sa koná 19. ročník tejto inšpiratívnej akcie. Okrem čítania je to aj noc plná rozprávok a rozprávkových bytostí, hier a súťaží, príbehov, dobrodružstiev a kamarátstiev, všetkého, čo deti milujú.

V našej škole sme túto nezabudnuteľnú noc strávili 30.apríla. Zúčastnili sa na nej žiaci prvého a druhého stupňa. Noc u nás začala už o 17:00, kedy sa začali pomaly schádzať žiaci, tentokrát netradične bez školských tašiek, ale zato nabalení ruksakmi, spacákmi, vankúšikmi, prípadne plyšovými kamarátmi.

DNI POVOLANÍ - Zrodili sa hviezdy


Od 22.4.2024 do 26.4.2024 na prvom stupni prebiehali vo všetkých triedach aktivity spojené s dňami povolaní.

1. ročníky mali tému „Povolania snov“, malí žiaci mali možnosť obliecť sa do kostýmu svojho vysnívaného povolania. V spolupráci s pani vychovávateľkami si mohli v rámci ŠKD svoje vysnívané povolanie aj nakresliť. Aktivity boli realizované v triede s pani kariérnou poradkyňou Monikou Bečkeiovou.

2. ročníkom sa prišla odprezentovať SOŠ Želovce, vďaka nim si žiaci mohli zasadiť v skleníku svoju rastlinku, dozvedieť sa, ako sa liahnu kuriatky a káčatká. Ďalšou témou boli včielky a všetko, čo o včielkach vieš. Štvrtým stanovišťom boli nezvyčajné povolania s pani kariérnou poradkyňou Monikou Bečkeiovou.

3. ročníky – so žiakmi tretích ročníkov sme navštívili SOŠ vo Veľkom Krtíši, kde si mali možnosť vyskúšať „Povolania budúcnosti“, pracovať s robotmi a rôzne aktivity spojené s danou témou.

4. ročníky – aktivita pre našich štvrtákov bola dosť náročná, keďže sú na prvom stupni najstarší, snažili sme sa im to riadne okoreniť. Ich aktivita sa volala „Voňavé zručnosti“ „Moja mama pečie zdravšie ako Tvoja.“. V priebehu dopoludnia žiaci pripravovali zdravé – sladké chuťovky spolu so svojimi maminami alebo starkými a s veľkou pomocou ich triednych učiteliek. Ďalšou aktivitou pre našich najstarších prvostupniarov bola aktivita „Superschopnosti v našej triede“ realizovaná pani Monikou Bečkeiovou.

Nemyslite si, že v posledný deň sme zaháľali, okrem aktivít pre štvrtákov sa k našim najmenším prišla odprezentovať skupinka – cvičná firma Propagátor zo Spojenej školy v Modrom Kameni s aktivitou „Smädný Ali“, prostredníctvom tejto spoločenskej hry si žiaci mali možnosť precvičiť matematiku hravou formou.


Chcem sa poďakovať všetkým, bez ktorých by tieto aktivity nebolo možné zrealizovať: Spojenej škole v Modrom Kameni, SOŠ vo Veľkom Krtíši, SOŠ Želovce, CPP vo Veľkom Krtíši a pani kariérnej poradkyni Moniky Bečkeiovej, všetkým triednym pani učiteľkám na prvom stupni, pani vychovávateľkám a vedeniu našej školy, ktoré je vždy naklonené a ochotné spolupracovať.Tešíme sa na ďalšie aktivity budúci rok. A čo nakoniec? Prišli sme na to, že na našej škole sa „Zrodili hviezdy“.

Výchovná a kariérna poradkyňa Mgr. Eva Rozkošová


Paintballová bitka na turistickom krúžku


Jedného dňa som deťom na turistickom krúžku navrhol, či by si nechceli skúsiť zahrať paintball. Odpoveď bola okamžitá a kladná. Tak som zavolal majiteľovi ihriska, dohodol termín a v sobotu 4. mája sme sa o deviatej ráno už súkali do maskáčov. Nakoniec sa k nám pridali aj nejakí rodičia a známi, pretože sme sa riadili heslom – čím viac hráčov, tým viacej zábavy. A tak sme sa vrhli do hry, ktorá trvala 3 hodiny.

Pre väčšinu detí to bol prvý paintball v živote, ale veľmi rýchlo sa do hry dostali a hrali odvážne a dosť dobre. Máloktorá hra skončila drvivým víťazstvom jedného družstva. Po pár hrách si dievčatá boli príliš isté svojimi schopnosťami, tak navrhli hru - ženy proti mužom. Prvá hra skončila ozaj tesne v prospech mužov, ale v odvete chlapi nestratili ani jedného bojovníka. Po tejto skúsenosti sa dievčatá do podobných súbojov už nehrnuli. Okolo obeda nám síce chuť ďalej hrať nechýbala, ale čas pokročil a museli sme sa zberať domov.

painbal.jpg

Ešte sme si porátali modriny a boľačky, ale našťastie sa nám vyhli vážnejšie zranenia. Modriny po pár dňoch zmiznú, ale zážitky ostanú. V septembri sa na ihrisku vidíme opäť!

 Mgr. P. Bobáľ

Výlet do ZOO


V utorok ráno sa žiaci siedmych ročníkov prebudili do rána plného očakávaní. Mali pred sebou  cestu za hranice Slovenska. Na výlet do Budapešti sa veľmi tešili, nielen preto, že je to nádherné mesto, ale najmä preto, že cieľom našej cesty bola zoologická záhrada.

Zoologická a botanická záhrada v Budapešti je jednou z najstarších na svete s takmer 150 ročnou históriou. Okrem expozícií samotných zvierat vyniká svojou jedinečnou architektúrou a množstvom zaujímavých atrakcií. Nachádza sa neobvykle priamo v centre, takže cestou tam sme mohli vidieť aj časť krásneho mesta Budapešť. V tejto ZOO sme mohli pozorovať vyše 1000 druhov zvierat. Zaujímavé boli expozície slonov, nosorožcov, tuleňov i rôznych druhov opíc. Našej pozornosti neunikli ani ťavy, žirafy alebo kapibary. Tí, ktorí majú radšej menšie zvieratá sa mohli pokochať pohľadom v motýlej záhrade. Siedmaci boli nadšení aj Kúzelným vrchom, kde žijú antilopy a horské kozy a kde je umiestnených aj mnoho interaktívnych hier pre deti i dospelých. Veľkým zážitkom bolo aj kŕmenie žralokov potápačmi v akváriách budapeštianskej ZOO. Každý si určite prišiel na svoje, každý tu našiel svoje obľúbené zvieratko, maškrtu, suvenír alebo relax po náročnom školskom roku. A každý z nás verí, že sa sem ešte aspoň raz vráti.

  Mgr. Petra Andoková

Medzinárodný deň detí v našej škole

Každé dieťa sa teší na svoj sviatok. Či sú to už meniny, narodeniny alebo Deň detí. Deň detí patrí medzi obľúbené dni v roku u všetkých detí na svete. Keďže sa žiaci našej školy celý rok usilovne snažili, aby sa toho čo najviac naučili, vymysleli sme pre nich sladkú odmenu. Na našom školskom dvore zaparkoval veľký stánok, z ktorého len tak poletovala farebná cukrová vata. Popri tom, ako si malí aj veľkí školáci pochutnávali na cukrovej vate mali možnosť zabaviť sa na skákacom hrade alebo sa pofotiť s veľkým Mimoňom. Triedne pani učiteľky si pre deti pripravili aktivity v triede a niektoré triedy sa vybrali na Krtka, kde využili detské ihrisko. Žiaci druhého stupňa navštívili kultúrny dom, v ktorom mali divadelné predstavenie.

Dúfame, že všetky deti si svoj deň naplno užili so svojimi kamarátmi a tešíme sa na ďalšie podobné podujatie.

                            Mgr. Katarína Balgová

Englishstar


Aj tento rok sa naši žiaci zapojili do medzinárodnej súťaže Englishstar a otestovali si svoje vedomosti z anglického jazyka. Dosiali perfektné výsledky a spolu sa ich úspešnosť vyšplhala až na krásnych 92,48%. Ako odmenu si domov odniesli diplomy, perá a tí najúspešnejší - stopercentní aj peračníky s logom súťaže.  

100% získali: Zoja Fridrichová 7.C, Tomáš Záchenský 8.B, Dominika Ráczová 8.C, Filip Valach 8.C

3. ročník: Hugo Horn 99%, Šimon Šrámek 93%

4. ročník: Michael Balla 99%, Marek Zdechovan 98%, Tadeáš Džavoronok 94%, Lea Tuhárska 94%, Jozef Karlovský 86%

5. ročník: Nela Černá 97%, Simona Hlavatá 97%, Natália Ondrejková 96%, Nela Zaťková 94%, Laura Siklodiová 91%, Nikola Černá 88%, Tamara Barcíková 85%, Michaela Böhmová 79% , Ela Kočiová 79%, Martin Ján Komada 75%, Michaela Némethová 73%

6. ročník: Sára Lucia Vargová 99%, Pavol Bartoš 98%, Samuel Bartko 94%, Šimon Filip 94%, Saskia Buúšová 92%

7. ročník: Veronika Bartošová 95%, Jakub Multán 95%, Mathias Havrila 87%.

8. ročník: Hana Kýpeťová 99%, Zuzana Kukučková 98%, Alexander Poliak 98%, Juraj Goráz 96%, Pavel Veľkov 94%, Matej Mondok 94%, Oliver Števka 94%, Alex Láska 89%

9. ročník: Nella Vargova 96%, Šimon Džavoronok 87%, Tatiana Priatková 76%

Všetkým patrí veľká gratulácia a tešíme sa opäť o rok!

Mgr. J. Dulová

Za turistikou do Terchovej

Tak ako je už dlhé roky tradíciou, aj tento rok som pre deti, ktoré celý rok pravidelne chodili na turistický krúžok, vybavil niečo špeciálne na koniec roka. Tentokrát to bola 4 dňová turistika v Terchovej. Predpoveď počasia bola na víkend 21. až 24.6. 2024 všelijaká, ale nakoniec sme si užili krásne teplé a slnečné počasie len s niekoľkými hodinami dažďa. Už cestou do Terchovej som si pre deti pripravil malé prekvapenie – zastavenie sa na najstaršej slovenskej ferrate pri Martine. Kvôli tomu sme museli vyraziť autobusom už o 5.20 ráno. Deti síce zo skorého vstávania nadšené neboli, ale ferratu si nakoniec užili. Takmer pre všetky to bola prvá ferrata v živote, ale mám pocit, že určite nie posledná. Časť detí na ňu nenabrala odvahu, preto išli s pánom riaditeľom Demeterom na hrady Strečno a Starhrad.

Priamo v Terchovej sme mali naplánovaný dosť nabitý program. V sobotu sme poobede po párhodinovom daždi prešli celé Jánošíkove diery a tí, ktorí ešte mali energiu, sa vydriapali aj na Malý Rozsutec. Zostup dole stál za to - po daždi sme sa miestami na blate viac šmýkali, ako kráčali.

V nedeľu bol na pláne najťažší program – vrcholovka Malej Fatry od Poludňového grúňa po Veľký Kriváň. Na pomerne krátkej cca 10km trase bolo prevýšenie skoro 1200m, čo pre deti predstavovalo slušnú výzvu. Hlavne Poludňový grúň sa viacerým deťom nezmazateľne zapíše do pamäti. Na Veľký Kriváň nakoniec vystúpila len časť detí, ale aj tí ostatní podali veľmi slušný výkon, pri ktorom sme sa pekne opálili (či spálili). Aby sme ušetrili kolená, tak sme sa dole do doliny zviezli lanovkou. Večer po párhodinovom oddychu sme sa ešte išli prejsť do dediny k soche Jánošíka. Z obyčajnej prechádzky sa stala nakoniec kopa srandy spojená s preliezkami či kotúľaním sa dole kopcom a špinavé bundy či odraté kolená nakoniec nikomu nevadili.

V pondelok sme už len cestovali domov, ale to bolo možno únavnejšie ako stúpanie do prudkých kopcov v predchádzajúcich dňoch. Našťastie sme sa domov vrátili všetci zdraví a nezranení a od septembra pokračujeme ďalej v turistikovaní.                                                                                            Mgr. P. Bobáľ

IMG_20240623_121719.jpg terchova1.jpg terchova2.jpg terchova3.jpg terchova4.jpg terchova5.jpg terchova6.jpg terchova7.jpg

Slávnostné ukončenie

školského roka 2023/2024


Po desiatich mesiacoch učenia a usilovnej práce nadišla chvíľa kedy si naši žiaci mohli prevziať svoje celoročné hodnotenie – vysvedčenie z rúk triednych učiteliek. Ale neostalo len pri vysvedčeniach a pochvalách od riaditeľa školy za výborný prospech a vzorné správanie. Rovnakú vážnosť si zaslúžili aj pochvaly, ďakovné listy, medaily a rôzne knižné a vecné odmeny pre žiakov, ktorí našu školu  úspešne reprezentovali v rôznych športových, recitačných, ale aj vedomostných súťažiach a projektoch.

Slávnostné ukončenie školského roka sa uskutočnilo na našom multifunkčnom ihrisku. Ako prví si ocenenia prevzali žiaci 1. stupňa a po nich nasledovali žiaci 2. stupňa.  Pán riaditeľ, Mgr. Pavel Demeter, sa ujal slova, zhodnotil školský rok, ktorý bol veľmi úspešný a plodný na talenty a s pomocou pani učiteliek rozdal zaslúžené odmeny. Každému ocenenému žiakovi osobne zagratuloval k úspechu za dosiahnuté školské výsledky a reprezentáciu našej školy.

Pán riaditeľ všetkým žiakom ale aj pedagógom poďakoval za celoročnú prácu, deťom poprial pekné prázdniny a pedagógom a zamestnancom školy zaželal príjemný oddych počas dovolenky.

Prajeme všetkým príjemné prežitie letných prázdnin a tešíme sa na vás opäť 2. Septembra.

 Zbor pedagogických a odborných zamestnancov

Prajeme Vám krásne prežitie letných prázdnin

a príjemný oddych!